Ayın Kitap Önerisi&Tahlili: “Momo” -Michael Ende

Zaman; tik tak tik tak tik… Günlerimiz yirmi dört saate ne zaman bölündü ve biz bu saatleri ne çabuk benimsedik bilmiyorum. Oysa mutluyken hızla geçen üzgünken bir türlü geçmek bilmeyen zamanla, günü saatlere bölerek kullandığımız zaman aynı şey miydi? Her saniyemizin kıymetini bilmek için mi vardı kolumuzdaki, duvarımızdaki ve telefonumuzdaki saatler yoksa yetişmemiz gereken işleri, güne başlamamız ya da günü bitirmemiz gereken vakitleri göstermek için mi vardı? Ne ilginç değil mi hep yanımızda var olan, her an elimizin altında bulunan saatler!


Peki, biri sizden para karşılığı günlük bir dakikanızı istese verir misiniz? Basit bir hesapla günlük 1 dk; aylık 30 dk; yıllık 360 dk; 6 saat eder. Varsayalım ki 75 yıllık ömrünüz var ve bu teklif siz 18 yaşına girdiğinizde yapılıyor: 75-18=57 ise 57*6=342 ise 342/24=14,25 yani yaklaşık olarak 15 gününüzü vereceksiniz. Hesap işlemleri sözelcileri sıkmış olabilir belki ama kısacası, 75 yıllık ömrünüzde 15 günlük bir zamanı para karşılığında verir misiniz?

Hep beraber düşünelim şimdi; eğer sporcu iseniz, saliseler sizin en değerli varlığınızdır asla veremezsiniz; eğer iş insanı iseniz, gecikeceğiniz bir ihalede belki hayatınızın fırsatını kaçırabilirsiniz; eğer fotoğrafçı iseniz, anlık dalgınlık sonucu bir yıldızın kayışını yakalamazsınız. Bu örnekleri daha fazla uzatabiliriz ancak ya günlük hayat telaşında oradan oraya koşturan sıradan bir insansanız yani öyle sizin için çok da önemli işler yoksa siz verir misiniz saniyelerinizi? Kendi adıma söyleyeyim vermezdim. Pencereme konan bir kuşu, bir yunusun boğazdan nadiren geçişini, bir çiçeğin açışını, bir yıldızın kayışını, bir bebeğin ilk gülüşünü asla kaçırmak istemezdim.

Bu sayıdaki kitabımız her yaştan insanın okuduğu, her okuyanın tecrübesine göre zevk aldığı kitap; MOMO. Adı her ne kadar çocuklarımızı uzak tutmamız gereken bir oyuna benzese de bu kitap bir harika dostlar. Kitaba adını veren kahramanımız, antik tiyatronun küçük bir odasında yaşayan, yetimhaneden kaçıp oralara sığındığı düşünülen küçük bir kız çocuğu olan Momo’dur. Momo iyi bir dinleyici, her bir dostuyla geçirdiği vakte önem veren biridir. Ancak çevresinde ilginç olaylar olmaya başlar önce arkadaşları olan çocuklar sonra büyükler yavaş yavaş antik tiyatroya gelmemeye başlarlar. Duman adamlar tarafından bir bir ele geçirilen arkadaşları için Momo, Hora Usta ile bir kurtuluş yolu aramaktadır. Bakalım Momo ve arkadaşlarının başlarına neler gelecek!

Kitap; Momo ve Arkadaşları, Duman Adamlar ve Saat Çiçekleri adında üç ana başlıktan ve yirmi bir alt başlıktan oluşuyor. Oldukça akıcı ve bir çırpıda okunabilecek üslubuyla kitap okuyanı kendine hayran bırakıyor. Umarım beğenirsiniz. Her anımızın kıymetini bilmek temennisiyle esen kalın 🙂

Birisi “Ayın Kitap Önerisi&Tahlili: “Momo” -Michael Ende” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: