Dünya Okulundan Mezun ‘OLMAK’

Dünya; öğrenciliği bir ömür süren bir okuldur. Hayat; bazen acı bazen tatlı dersler veren öğretmen. Teoride bir binanın içinde eğitim-öğretim görenlere öğrenci dense de pratikte hepimiz dünya hayatının öğrencileriyiz ve yaşayarak öğreniyoruz. Yaşayarak öğrendiğimiz okulumuzun tırtıllıktan kelebekliğe terfisi diye nitelendirebileceğim üniversite dönemine, üniversite dönemi üzerinden dünya hayatına dair bazı noktalara değineceğim.

Üniversite sınavına hazırlananlar ve hâlâ üniversite okuyanlar, sözüm hassaten size sonra genele: “Hangi şehirde ve hangi okulda okuduğunuzun bir önemi yok. Eğer gerçekten öğrenmek ve gelişmek istiyorsanız kendi fırsatlarınızı kendiniz ayağınıza getirirsiniz. Küçük şehirde okumanız, okulunuzun Erasmus programının olmaması ya da sınıf ortamınız hayallerinize engel değil. Lütfen potansiyelinizi zorlayın ve bahane üretmek yerine çözüm üretin. Ve en önemlisi, okuduğunuz bölüm ne olursa olsun tek derdiniz dersleri geçip meslek sahibi olayım olmasın, neyi nasıl yaparsam alanımın iyisi olurum, mesleğimin hakkını daha iyi nasıl verebilirim hesabıyla, severek okuyun. Severek yapılan işin ardından güzel izler kalır.” Okurken ailenizden ayrı yaşadığınız yerlerde mütemadiyen ailenizi özleyeceksiniz. Annenizin yemeklerini, babanızın korumasını…

Yurtta günlerce ısıtıla ısıtıla önünüze gelen  haşlanmış yumurtanın sarısının yeşile dönüştüğünü görünce, haşlanmış yumurtadan soğuyabilirsiniz ya da bol yağlı sulu yemekleri bir süre sonra -Allah affetsin- görmek istemeyebilirsiniz. Yurt tecrübesi olanlar bilir, tecrübesi bulunmayanlara bildireyim, yurtta odalara su ısıtıcısı almak yasaktır ancak neredeyse her oda bu kuralı çiğner. Ani güvenlik teftişi gerçekleştiğinde de yoğun adrenalinle odacak o su ısıtıcısı saklanmaya çalışılır. Odacak dedim… Oda arkadaşları… Okuduğunuz şehir ikinci memleketiniz olurken, okuduğunuz şehirde aynı yaşam alanını paylaştıklarınız ikinci aileniz olur. Aynı evi ya da aynı odayı fark etmez. Ev demişken, ahh öğrenci evi… İçindeyken pembe panjurlu olduğunu fark etmediğiniz ayrıldıktan sonra panjurunun farkına vardığınız o yuva… Öğrenci evleri, ev çekip çevirmenin provasıdır. Hafta boyunca nöbet sıranın geleceği o bir gün için acaba ne yemek yapsam diye düşünürken, her güne ayrı menüyle gelen anneni daha iyi anlayacaksın. Pazar alışverişine baban değil de sen gittiğinde tezgahlarda yazan fiyatların büyüklüğünün farkına varacaksın. Ev sahibiyle kira kontratı detaylarını, kapıcıyla apartman aidatını konuşunca ev geçindirmenin zorluklarını öğreneceksin. Bir yandan ilgilenmen gereken ev ihtiyaçları varken okulda da öğrenmen gereken dersler devam ediyor olacak. Vize final haftaları… Saatlerce çalıştığın dersten kopya çekerek senden yüksek not alanlara şahitlik edeceğin üniversite döneminde, hileli yollar tercih edenlerin her yerde karşına çıkabileceği ihtimalini öğrenmiş olacaksın. Koca koca profesörlerin öğrencilerine yaptıkları haksızlıklar, öğrencilerin aynı sıralarda beraber dirsek çürüttüğü arkadaşlarına yaptığı haksızlıklar…

 Çok sevdiğin hocalar da olacak, haz etmediğin hocalar da. Tavırlarıyla nasihat veren hocalarını tercih edeceksin, etmelisin. Sözü başka özü başka olanları gördükçe doğruyu yanlışı ayırt etmeyi öğreneceksin. Üniversite hocaları ders anlatırken, hayat öğretmeni yalnızca okul derslerini anlatmayacak. Dünya sınırları içindeki her şeyden dersler veriyor görmeye bak. Dünya okuduğun bölümün sınırlarından ibaret değil öyle değil mi? Keşfetmeye ve öğrenmeye değer çok şey var. Her bölümde ihtisas sahibi olamazsın ama her bölüme dair fikrinin oluşabilmesi için okumaya, bol bol kitap okumaya ihtiyacın olacak. Okuduktan sonra bir de pratik kazanman lazım. Devamsızlığını dibine kadar sıyır ve her fırsatta seyahat et. Maddiyatı dert etme çünkü niyet ettiğinde göreceksin, önüne imkanlar çıkacak. Derslerinde başarısız olmayacağına da güveniyorsan eğer durma. Aman ha dikkat! Malayani, içi boş bir seyahatten söz etmiyorum. Seyahat ettiğin şehrin öğrenebildiğin kadar detayını öğren. Seyahat ederken gördüklerin ufkunu genişletsin, farklılıklara olan hoşgörünü arttırsın. Üniversite okurken gelişmek için okul dersleri yeterli gelmeyecek. Kelebek olmuşken aç kanatlarını açabildiğin kadar. En güzel meslek öğrenciliktir. Mesleğini icra edeceğin döneme geçtiğinde izin sıkıntısı, maaşınla yapmak istediğin daha büyük planların olabileceği için bu evredeki kadar rahat olamayabilirsin.

Gelelim üniversite döneminin en güzel kazancına; kardeşim diyebileceğin dostluklar. Dost kardeşliğini kazanmak kolay olmuyor çünkü insanların ömrüne dahil olduğu evrelerde hayat öğretmen güven müfredatını öğretmeye başlıyor. Güven dersinden aldığım bir notu sizlerle paylaşayım; ” %100 güven diye bir şey yoktur.” Herkes hata yapabilir. İnsanlara hata yapma fırsatı ver ki hayal kırıklığına uğramasın inancın. Hiçbir insanın hatası herkese olan inancını ve güvenini bitirmesin. Ne yaşarsan yaşa kötüsü kadar iyisi var. Dünya ne verirsen karşılığında onu aldığın özel bir okul. İyiliğe iyilik, kötülüğe kötülük. Dünyadayken seken iyilikler sıratta sınavsız geçiş hakkı oluyor, üzülme. Dünya okulunun yolu düz gitmiyor. Yoldaki güzel yoldaşların senin kurumayan su pınarların. Değerlerini bil. Ömrünün her döneminde arkadaşlıklarında iyi olan olmayı tercih et. Üniversite döneminde gençlikten olgunlaşmaya yol aldığın için biraz daha detaylı kalacaktır aklında arkadaşlık tecrübelerin.

Dünya okulunun sert virajları, uzuuun rampaları içinde insan ömrünün miladı olduğuna inandığım üniversite hayatı, toplumla alacağımız çetrefilli hayat derslerine hazırlıyor. İlk başladığınız günü son seneye geldiğinizde ‘Aaa zamanın nasıl geçtiğini anlayamamışım’ diyerek anacaksınız. Üniversite mezuniyeti dünya okulunun mezuniyetinin fragmanı niteliğindedir.

Sevgili korona mağduru 2020 mezunları, kep töreninizin talihsiz pandemi sürecine denk gelmesi sizi gereğinden fazla üzmesin. Aslolan dünya okulundan nasıl mezun olacağımızdır. Kim bilir dünya hayatından mezun olduğumuzda ömrümüzün hangi anına denk gelecek kepi havaya fırlattığımız o an…

Hayat öğretmenden öğrendiklerimizle nasıl yaşarsak öyle mezun olacağımız dünya okulundan, en güzel şekilde mezun olmayı temenni ediyorum.

Mezun olduğumuz bütün okulların bitişi güzel başlangıçlar getirsin. İyiliği tercih eden ömrünüzle sevgiyle kalın…

Reklam

Dünya Okulundan Mezun ‘OLMAK’” için 2 yorum

  1. Emeğine yüreğine sağlık. Okudukça kah durup düşündüğüm aklıma geçen yılların geldiği satırlar oldu.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: