Atarlı Olmak

Dil üzerine araştırmalar yapan bir hocam vardı. Dilin kendini sürekli yenilediğini savunan, farklı kelimelerle dilin geliştiğine inanan bir eğitimci. Bir de tam tersi düşünenler var elbette. Dilin belli bir düzen içerisinde ve bir otorite tarafından düzenlenmesi fikrinde olanlar. Hangi tarafta durursunuz bilemem ama su götürmez bir gerçek var ki ne kadar savunsak da savunmasak da dilimiz değişiyor.

Bunlardan yola çıkınca karşımda hemen bir kelime belirdi “atarlı”… Esasında Türk Dil Kurumu’nun henüz tanımlamadığı bir kelime. Her ne kadar tanımlanmasa da farklı İnternet sitelerinde, günlük konuşmada, hatta ana akım medyada bile karşımıza çıkıyor kendisi. Kendimize göre bir tanım yapmamız gerekse bu kelimenin anlamı için; fevri hareket etmek, sinirli olmak, boyundan büyük işlere kalkışmak şeklinde yorumlayabiliriz.

Üzerine konuştuğumuz bu kelimenin altını doldurmak ise tamamen anlayışımız ve yaşantımıza bağlı. Şayet kibarlığı düstur edindiyseniz atarlı olmanız pek mümkün olmuyor. İnsanın kendisine böyle bir sıfatı yakıştırması ise ilginç bir nokta. Bir örnek üzerinden yola çıkarak düşünelim. Mesela yeni tanıştığımız birine kendimizden bahsederken “boyumdan büyük işlere kalkışırım” demeyi pek tercih etmeyiz. Karşımızdaki kişi bizi yanlış tanısın istemeyiz. Yahut biri bizim için “boyundan büyük işlere kalkışır” betimlemesinde bulunsa muhtemelen ona şiddetle karşı çıkarız. Anlamına bakınca bu kadar hoşnutsuz olduğumuz bu kelime bizatihi kullanıldığı zaman biz de aynı etkiyi yaratmıyor sanırım. Hatta çoğumuz atarlı olmaktan mutluluk bile duyuyor olabiliriz.

Özellikle ergenlik ve post ergenlik dönemindeki birçok insan kendisini bu kelime ile tanımlayabiliyor. Atarlı olmak kişiye ayrı bir özgüven katıyor sanıyorum. Şimdi kendisini atarlı olarak nitelendiren insanları bir düşünelim. Onlarla nasıl geçindiğimizi, toplum tarafından nasıl karşılandıklarını tahayyül edelim. Esasında çok kötü insanlar değiller sanırım. Belki biraz ukala, belki istihzai konuşmaları olan insanlar olsalar da kendilerini ifade edebilen insanlar olduklarını gözlemliyorum. Yani kelimenin altındaki anlamıyla kişiler üzerinde bıraktığı etki birbirinden biraz farklı sanıyorum. Burada iki farklı durum çıkıyor karşımıza ya atarlı değiliz ama bu kelime ile nitelendirilmek hoşumuza gidiyor ya da kullandığımız kelimeleri özenle seçmek gibi bir kaidemiz yok ve bununla yaşamayı seviyoruz.

 Peki siz ne dersiniz? Sizce atarlı mısınız? Üzerine fikir teatisinde bulunduğumuz bu kelimeyi kullanmak size de ne gibi bir etki bırakıyor? Ya da kendimizi bir kenara bırakalım çünkü öz eleştiri yapmak pek kolay bir şey değil. Etrafınızda muhakkak vardır atarlı olarak betimlediğiniz insanlar. Bu insanlar atarlı kelimesini gerçekten hak ediyor mu yoksa yalnızca atarlı kelimesi mi onlara yakışıyor?

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: