Gökyüzünde Sessiz Yol

Bir kuşluk vakti kendimce düşüncelerimi geçiriyordum kafamdan. Sorgularken farkediyordum belki de. Köşebaşında beklerken hayatı, yolundan sapmış bir sokağın ucunda olduğumuzu, hoyrat adımlarımızın baskıcı güzergahını, sağa sola yalpalanırken geçmişimize el salladığını görüyordum. Daha yolun başında rotamızı çizmeden evvel göz göze geldiğimiz çocukluğumuzu benimsercesine yürüyorduk. Yollarımızın kesiştiği her dönemeç maziyi anımsatıyordu.

Şimdilerde kısık bakışlarla hatırlıyoruz her bir ânı. Zaman zaman istikametimizi şaşırıyoruz. Yine de yolumuzdan sapmıyoruz. Her yanlış yolun bir çıkışı olduğunu biliyoruz. Temkinli yaklaşmayı öğreniyoruz. Alelade yalpalanmadan ilerliyoruz. İnişli çıkışlı caddelerin dik yokuşlarında kafamızın içindekileri sorguluyoruz. Bazen içimizde kısık bir fon bazen narin bir ezgi. Yaşamın derin sessizliği ile yırtıcı bakışları arasında gidip geliyoruz. Sahi yeterince soluklanabiliyor muyuz bu sonu olmayan yollarda? Cevabını arıyoruz gizemli soruların…

Bilginliğimizin cahilliğinde bakınıyoruz etrafa. Sözlerimizin keskinliğinde yumuşatıyoruz imgelerimizi. Tasvir ediyoruz benliğimizdeki umarsızlığımızı. Gece vakti zifiri karanlık çökünce dolunaya bırakıyoruz gerisini. Teslimiyetin rahatlığı çöküyor üzerimize. Saate aldırmadan düşüncelere boğulmanın hakimiyetiyle, salınan yaprakların huzurlu sesiyle. Zemheriyi bekliyoruz geceye aldırmadan.İşte o an yolumuzu çiziyoruz gökyüzüne. Rüzgar dümeni almış doğrudan esiyor sonsuzluğa. Derken uykudan uyanıyoruz. Yaşamımızın bütün evrelerini bir rüyaya sığdırdığımızı anlıyoruz. Kendimizce çizdiğimiz yolların soyutluğuna bu sayede şahit oluyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: