Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Herkese Merhabalar.

Dergimizin bu ay ki konusu umut, size bu ay “umut” ile geldik. Uzadıkça uzayan, bizi yoran pandemi süreci sanki hiç bitmeyecek gibi, hepimiz umutlarımızı yavaşyavaş kaybetmeye başladık. Umudumuzun tükendiği yerde kitaplar koşuyor imdadımıza, içimizdeki umut tohumlarının yeşermesine sebep oluyor. Alıyor bizi bambaşka diyarla götürüyor, içinde bulunduğumuz durumu unutturuyor. Sözü fazla uzatmadan sizlere bu ayın kitabından bahsetmek istiyorum, kahveleriniz hazırsa eğer başlayalım.

Bu ay sizlere bahsedeceğim kitap “Bir İdam Mahkumunun Son Günü.” Victor Hugo’nun 27 yaşında yazmış olduğu muazzam bir eser. 19.yüzyılda Fransa’nın sosyal, siyasi durumunu, bürokrasisini gözler önüne seriyor. Bir İdamMahkumunun Son Günü, isminden de anlaşılacağı üzere, olaylar idam cezasına çarptırılan bir gencin ağzından anlatılıyor.

Victor Hugo kitabın uzun uzun yazdığı önsözünde Fransa’yı ve idam cezasını eleştiriyor. Daha sonra kitabın giriş bölümünü oluşturan mini tiyatro ile kişilere ve topluma iğneleyici bir vurgu yapıyor. Asıl olaylara gelecek olursak cinayet suçu ile tutuklanan bir genç beş hafta sonra, idam cezalarının gerçekleştiği o ünlü Greve Meydanı’nda idam edilecektir. Mahkemede verilen karar böyledir. Genç mahkum hapishanede geçirdiği süre boyunca kendi hayatına adeta yabancılaşmış, içine çekilmiş, ölüme yaklaşan bir insanın duygu değişimlerini yaşamıştır. Bu beş
haftada genç mahkumun ‘umut’ ve ‘korku’ duygularını okurken hüzünlenmemek elde değil. Atıldığı hücrede tıpkı bir zamanlar kendisi gibi ağır suçlardan yargılanan insanların duvarlara yazdığı yazılar ile kendisini sorgulayışı, gardiyanların tutumları ve küçük kızına vedası… O duyguları o karakterle yaşamak onun umutlarına, korkularına, düşüncelerine eşlik etmek, sizi alıp 19. yüzyıl Fransa’sına götürüyor. Romantizmin en güçlü temsilcisi olan Victor Hugo’nun bu şahane eserini okumanızı tavsiye ediyorum. Victor Hugo idam cezasını kalkmasını ıslah edici cezalar verilip, suçluların tekrar topluma
kazandırılması gerektiğini savunuyor. Kısa sayılabilecek bu roman sizlerde çok derin izler ve düşünceler bırakacak ve uzun süre zihninizi meşgul edecektir.

İyi Okumalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: